KONST / Oljemålningar / Oljemålning 15528229
*
nr 1552 8229
Engelbert Bertel-Nordström
(1884-1967), Sverige
Oljemålning, Engelbert Bertel-Nordström (1884-1967). Signerad, daterad 1951, Riddarfjärden med stadshuset. Olja på duk, 54x64 cm, yttermått inklusive ram: 63x74 cm
Engelbert Bertel-Nordström, finlandssvensk målare, illustratör och skulptör född i Helsingfors 1884, död i Stockholm 1967.
Följerätt
Utrop:
1.500 kr
Såld:
1.700 kr
Sista tid för bud online:
måndag 17 juli 2023
kl 20:56:57
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
10/7 21:46:18
1
1.500 kr
17/7 17:26:00
2
1.100 kr
17/7 17:26:00
1
1.200 kr (Budbetjänt)
17/7 17:26:07
2
1.600 kr
17/7 19:42:28
3
Vinnande bud
Läs om budbetjänten
- Konstnär/Designer
Engelbert Bertel-Nordström
Engelbert Bertel-Nordström, finlandssvensk målare, illustratör och skulptör född i Helsingfors 1884, död i Stockholm 1967.
Läs mer om Engelbert Bertel-Nordström
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: olja olja på duk oljemålning oljemålningar svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige
-
8077 Oljemålning
Bengt Lindqvist, Signerad, ängsblommor. Olja på du..//
Auktionen avslutas
om en vecka
26 jan kl 19:20
-
8076 Oljemålning
Bengt Lindqvist, Signerad, lanfskap. Olja på duk, ..//
Auktionen avslutas
om en vecka
26 jan kl 19:22
-
1023 Oljemålning
David Tägtström (1894-1981), Sverige. Signerad, da..//
Auktionen avslutas
om en vecka
26 jan kl 20:06
-
8075 Oljemålning
Mats HÃ¥dell (f. 1958), Sverige. Signerad, Landskap..//
Auktionen avslutas
om en vecka
26 jan kl 18:27
-
7151 Oljemålning
Tore Hultcrantz (1923-1998), Sverige. Signerad, Hu..//
Auktionen avslutas
om en vecka
26 jan kl 18:06
-
7149 Oljemålning
Tore Hultcrantz (1923-1998), Sverige. Signerad, Ko..//
Auktionen avslutas
om en vecka
26 jan kl 18:05
*
Engelbert Bertel-Nordström
Engelbert Bertel-Nordström, finlandssvensk målare, illustratör och skulptör född i Helsingfors 1884, död i Stockholm 1967.
Läs om budbetjänten
Läs mer om Engelbert Bertel-Nordström
nr 1552 8229
Engelbert Bertel-Nordström
(1884-1967), Sverige
Oljemålning, Engelbert Bertel-Nordström (1884-1967). Signerad, daterad 1951, Riddarfjärden med stadshuset. Olja på duk, 54x64 cm, yttermått inklusive ram: 63x74 cm
Engelbert Bertel-Nordström, finlandssvensk målare, illustratör och skulptör född i Helsingfors 1884, död i Stockholm 1967.
| Följerätt | |
|---|---|
| Utrop: | 1.500 kr |
| Såld: | 1.700 kr |
| Sista tid för bud online: |
måndag 17 juli 2023 |
- Budhistorik
| Tid | Kund | Bud |
|---|---|---|
| 10/7 21:46:18 | 1 | 1.500 kr |
| 17/7 17:26:00 | 2 | 1.100 kr |
| 17/7 17:26:00 | 1 | 1.200 kr (Budbetjänt) |
| 17/7 17:26:07 | 2 | 1.600 kr |
| 17/7 19:42:28 | 3 | Vinnande bud |
Läs om budbetjänten
- Konstnär/Designer
Engelbert Bertel-Nordström
Engelbert Bertel-Nordström, finlandssvensk mÃ¥lare, illustratör och skulptör född i Helsingfors 1884, död i Stockholm 1967.Läs mer om Engelbert Bertel-Nordström
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: olja olja på duk oljemålning oljemålningar svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige
-
8077 Oljemålning
Bengt Lindqvist, Signerad, ängsblommor. Olja på du..//
Auktionen avslutas
om en vecka
26 jan kl 19:20 -
8076 Oljemålning
Bengt Lindqvist, Signerad, lanfskap. Olja på duk, ..//
Auktionen avslutas
om en vecka
26 jan kl 19:22 -
1023 Oljemålning
David Tägtström (1894-1981), Sverige. Signerad, da..//
Auktionen avslutas
om en vecka
26 jan kl 20:06
-
8075 Oljemålning
Mats HÃ¥dell (f. 1958), Sverige. Signerad, Landskap..//
Auktionen avslutas
om en vecka
26 jan kl 18:27 -
7151 Oljemålning
Tore Hultcrantz (1923-1998), Sverige. Signerad, Hu..//
Auktionen avslutas
om en vecka
26 jan kl 18:06 -
7149 Oljemålning
Tore Hultcrantz (1923-1998), Sverige. Signerad, Ko..//
Auktionen avslutas
om en vecka
26 jan kl 18:05



